Komunikacja w Trojmieście:

SKM ZTM Gdańsk ZKM Gdynia PKP MZKZG
 

POLECANE:

"Biesy" w Teatrze Miejskim
Doktowykłady
Vienna Mozart Orchestra
Świąteczny Kiermasz w Zatoce Sztuki
Wystawa "Gdyński modernizm"
MiastoKultury.pl - Książka - Człowiek bez twarzy, serca i sumienia

Czy wiesz, że: W roku 1726 Marie Camargo skróciła swoja suknię i jako pierwsza baletmistrzyni wykonała skok w czasie przedstawienia.

 
Książka
Recenzje
Człowiek bez twarzy, serca i sumienia
Dodane: 04.04.2012 , g. 09:06:39 | Aktualizacja: 07.04.2012, g. 16:14:01
Podziel się:

Foto: materiały promocyjne

  • Dodane przez:
  • Joanna Adrian
4 marca 2012 roku wybory prezydenckie w Rosji wygrał Władimir Władimirowicz Putin. Zaskoczenie? Ależ skąd. Jest natomiast inna, nieco zaskakująca informacja. Człowiek, który dyktuje warunki nie tylko w rządzonym państwie, został publicznie obnażony. Bo tak z powodzeniem można powiedzieć o książce Mashy Gessen, która cudem ujrzała światło dzienne: "Putin, Człowiek bez twarzy".

Mamy w rękach demaskującą, kontrowersyjną i nadzwyczaj śmiałą historię współczesnej tyranii w Rosji. Biografia Władimira Putina  to ubogie określenie tej wielowątkowej, z rozmachem i determinacją tworzonej książki. Pierwsze skrzypce gra w niej nie tyle sam prezydent, co chory system i wszystkie jego grzechy. Jak to się stało, że mały, niepozorny człowiek pociągnął za sobą miliony popleczników? Masha Gessen, rosyjska dziennikarka pracująca w kraju i Stanach Zjednoczonych, sięga do historii rozpadu ZSRR, opisuje grunt nieudolnych rządów Borysa Jelcyna, na którym wyrosło imperium jego następcy. Następcy wspinającego się na szczyty władzy krok po kroku, wytrwale i po trupach.

Bo tytułowy „człowiek bez twarzy” jest wręcz człowiekiem o niejednym obliczu: tyrana, cynika, niekiedy błazna, a wreszcie mordercy. To, czego nie mówią głośno ani rodacy „wielkiego przywódcy” ani nawet powściągliwe, zagraniczne media, na kartach książki Gessen znajduje niepodważalne dowody. Autorka nie kryje, delikatnie mówiąc, swojej antypatii i bez oporów bije w Putina i jego świtę najcięższymi zarzutami. Ich czarna lista zdaje się nie mieć końca: od fałszowania wyborów, krwawego tłumienia opozycji i matactwa polityczne po najcięższe zbrodnie: zabójstwa dziennikarzy i opozycjonistów, winę za tragedię Kurska, masakrę w biesłańskiej szkole i teatrze na Dubrowce. Na tle „biurokratycznego reżimu milicyjnego” Putina autorka ukazuje osobiste tragedie cierpiących ludzi z różnych szczebli społecznych. Pozbawionych reputacji, majątku, zdrowia lub życia. Umarłe media i martwą demokrację. To wstrząsające, brutalne, lecz bardzo prawdziwe świadectwo.

W opowieści, od których jeżą się włosy na głowie, Masha Gessen wplata niejeden równie zabawny wątek, co wraz twarzy głównego bohatera na książkowej okładce. Ku uciesze przeciwników dyktatora Rosji (a trudno wątpić, że publikacja „Człowieka bez twarzy” grono to znacznie poszerzy) Putin nie zawsze błyszczy tak, jak na jasno oświetlonym, wyborczym billboardzie w centrum Moskwy. Człowiek o mglistej przeszłości i zagadkowym dzieciństwie wstydzi się uczuć do własnej żony, w chwilach napięcia czerwieni się, brakuje mu taktu i strzela słowne gafy. W połączeniu z obrazem szpiega KGB, któremu nie straszne żadne wyzwanie, karykatura męża stanu nabiera tym bardziej jaskrawych kolorów.

A gdyby tak rewolucja? Choć autorce dramatu połączonego z thrillerem i najbardziej szczerym reportażem trudno uwierzyć w cuda, dzieli się z czytelnikami światełkiem w tunelu rosyjskiego piekiełka. Ostatnie strony, do których bez trudu dociera się po pasjonującej lekturze rozdziałów, są znakiem wewnętrznych pęknięć i społecznej świadomości sporej części Rosjan. A gdyby tak śledzić te sygnały do następnych wyborów prezydenckich...?

„Putin. Człowiek bez twarzy” to opowieść, która poruszy nawet najbardziej odpornych na politykę, historię i nagą prawdę o świecie, w którym żyjemy. Lektura, która rodzi niedowierzanie, bunt i sprzeciw. Brutalna i prawdziwa jak historia jej bohatera.

 

 

MASHA GESSEN PUTIN. CZŁOWIEK BEZ TWARZY
Tytuł oryginału: The Man Without a Face: The Unlikely Rise of Vladimir Putin
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 1 marca 2012
Ilość stron: 304

 


 

Zobacz również:
 

MiastoKultury.pl 2010 - Projekt i realizacja: SWgroup CMS

Czym jest MiastoKultury.pl?

Współpraca

Reklama

Kontakt